Kontinensünk jövője az Európai Egyházak Konferenciája tükrében

2012. május 17., címkék: európai egyházak konferenciája (cec), szerb ortodox egyház, európai unió

Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) Egyház és Társadalom Bizottságának (CSC) éves plenáris ülését május 9 és 13 között, a szerbiai Újvidéken rendezték. A találkozó során a résztvevők híreket kaphattak Szerbia EU-s csatlakozási folyamatának legfrissebb fejleményeiről, és tájékozódhattak arról is, milyen szerepük van ebben a folyamatban az egyházaknak. Vincent Degert, a Szerb Köztársasághoz küldött EU delegáció vezetője hangsúlyozta, hogy Szerbia jelentős utat tett meg az EU tagság felé.

Ortodox egyházszakadás fenyeget Szerbiában?

2010. november 18., címkék: szerb ortodox egyház, ökumené, Ökumené

A hivatalából elmozdított szerb-ortodox püspök, Artemije egyházszakadással fenyegetőzik.

NATO-védelem a koszovói szerb egyházi örökség fölött

2010. november 07., címkék: ökumené, szerb ortodox egyház, Ökumené

Teodosije lipljani püspök a visoki Decani monostorban fogadta Samuel J. Locklear amerikai admirálist, és Erchard Biler német vezérőrnagyot.

Beiktatták a szerbek 45. patriarcháját

2010. október 04., címkék: szerb ortodox egyház, Ökumené, irinej pátriárka, ökumené

Koszovóban az Ipeki Patriarchátus monostorában október 3-án tartották meg Őszentsége Irinej szerb patriarcha ünnepélyes intronizációját.

Elhalasztották Irinej szerb patriarcha koszovói beiktatását

2010. április 29., címkék: Ökumené, szerb ortodox egyház, irenej patriarcha, beiktatás, ökumené

Április 25-én kellett volna megtartani Őszentsége Irinej szerb patriarchának az Ortodox Helyi Egyházak képviselői részvételével tartandó ünnepélyes beiktatását. A Szerb Patriarchátus azonban döntést hozott arról, hogy az intronizációt őszre halasztják.

A szerb pátriárka és az EU-képviselő találkozója

2010. március 30., címkék: Ökumené, szerb ortodox egyház, ökumené

A szerb ortodox egyház koszovói vallási és kulturális örökségének kérdéseivel foglalkozó európai uniós képviselő, Dimitris Moshopoulos ismertette Irinej pátriárkával az első lépéseket, amelyeket a kulturális örökség megőrzése érdekében Szerbia déli tartományában tettek meg.

Belgrádban megemlékeztek a koszovói pogromok 6. évfordulójáról

2010. március 20., címkék: Ökumené, szerb ortodox egyház, megemlékezés, ökumené

Irinej szerb patriarcha a belgrádi székesegyházban Szent Liturgiát és Halotti Emlékszertartást tartott a koszovói és metohijai szerbek és szerb szentélyek elleni pogromok (2004. március 17) 6. évfordulóján.

A Decsani monostort felkereste K. Ashton bárónő, az EU képviselője

2010. február 22., címkék: Nagyvilág, szerb ortodox egyház, koszovó

Február 19-én a Viszoki Decsani monostort felkereste az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai képviselője, Catherine Ashton bárónő. A monostorban az Unió képviselőjét Teodosije lipljani püspök, a Rakso-Prizreni Egyházmegye vikáriusa fogadta.

Bomba hír: az új szerb ortodox pátriárka meghívja a pápát hazájába

2010. január 30., címkék: Ökumené, szerb ortodox egyház, találkozó, xvi. benedek pápa, ökumené

Bomba hírként érte a nemzetközi sajtót és az egyházi köröket is, hogy az új szerb ortodox pátriárka első hivatali teendői között meghívta a katolikus egyházfőt hazájába. Mi a meghívás apropója?

Megválasztották az új, sorrendben a negyvenötödik szerb pátriárkát

2010. január 22., címkék: ökumené, irinej pátriárka, szerb ortodox egyház, Ökumené

Január 22-én Belgrádban megválasztották a Szerb Ortodox Egyház 45. pátriárkáját a 79 éves Irinej püspök személyében.